بای ایران بازار خودرو ماشین سرگرمی

بای: ایران بازار خودرو ماشین سرگرمی محصولات سرگرمی ماشین

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی استارت مجدد بورس در بهار

پس از چند روز روند کم‌نوسان، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۵۳۱ واحدی مواجه شد. با این صعود، نماگر سهام بالاتر از رقم ابتدای

استارت مجدد بورس در بهار

استارت مجدد بورس در بهار

عبارات مهم : ایران

پس از چند روز روند کم نوسان، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۵۳۱ واحدی مواجه شد. با این صعود، نماگر سهام بالاتر از رقم ابتدای سال قرار داده شد و دوباره بازدهی بورس مثبت شد. زیاد کردن قیمت فروش محصولات در بورس کالا، نشانه های بازتاب رشد قیمت دلار در سودآوری آینده شرکت ها، اوج ماندن قیمت ها در بازار جهانی و توجه نقدینگی به بازار سهام بااهمیت ترین محرک های بورس محسوب می شوند. به عقیده کارشناسان، در صورت کم کردن سایه قیمت گذاری های دستوری و سیاست های مداخله جویانه، ادامه این روند محتمل ترین سناریوی بازار سهام در سال ۹۷ خواهد بود.

به گزارش دنیای اقتصاد؛بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با رشد ۵۵/ ۰ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت تا بازدهی کل بازار از ابتدای سال جهت بار دوم در بهار وارد محدوده مثبت شود. نماگر مهم سهام که طی روزهای کاری یکشنبه و دوشنبه تحت فشار فضای احتیاطی بازار و با شناسایی سود از سوی بعضی فعالان متوقف شده است و در بازه منفی قرار گرفته بود، در آخر معاملات دیروز رشد قابل ملاحظه ۵۳۱ واحدی را ثبت کرد و با قدرت در ارتفاع ۹۶ هزار و ۳۷۹ واحد ایستاد. این رشد وامدار حضور پررنگ سهامداران حقیقی و رشد معنادار ارزش معاملات به خاص در گروه های فلزی و معدنی است.

سیگنال های مثبت از معاملات فیزیکی بورس کالا، نوسان قیمت در بازار غیررسمی ارز و همچنین اوضاع مطلوب بازار جهانی در کنار نخستین نشانه ها از گسیل نقدینگی به سمت سهام از بااهمیت ترین مولفه های اثرگذار بر رشد معنادار شاخص سهام در جریان معاملات روز گذشته ارزیابی می شوند. برآیند این عوامل شاخص کل را به سطحی رساند که طی دو ماه گذشته آن را تجربه نکرده بود. در واقع، با احتساب رشد شاخص در روز گذشته، نماگر سهام به بالاترین سطح خود از بیست و دوم فروردین ماه رسید و در نتیجه توانست بازدهی ۱/ ۰ درصدی را از ابتدای سال ثبت کند. سطح عمومی قیمت سهام در روزهای یکشنبه و دوشنبه عمدتا تحت تاثیر اخبار تلخ اطراف صنایع بزرگ بازار از ادامه حرکت در مسیر صعودی بازمانده بود. در نتیجه با ایجاد فضایی احتیاطی و بروز سیگنال های منفی و همچنین فروش سهام و شناسایی سود به منظور حفظ سرمایه از گزند ریسک های احتمالی، قیمت سهام تحت فشار قرار گرفت. با این حال، حمایت عوامل بنیادی و چشم انداز مطلوب سهام مانع از افت معنادار قیمت ها شد.

استارت مجدد بورس در بهار

پیام مثبت بورس کالا

معاملات بورس کالا در روزهای اخیر بیش از پیش مورد توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته هست. معاملات نقدی و فیزیکی این بازار حاوی خبر های مهمی جهت فعالان اقتصای و بورسی طی روزهای گذشته بوده هست. از رویدادهای مهم و موثر دیروز عرضه محصولات شرکت فولاد خوزستان در بورس کالا بود که مستقیما اثر معناداری بر سهام وابسته داشت. قیمت پایه عرضه محصولات فولاد خوزستان رشد بیش از ۳ درصدی را نسبت به جلسه پیشین معاملاتی ثبت کرد و از سوی دیگر اختلاف نزدیک ۱۰ درصدی قیمت تقاضا و عرضه (تایید قدرت تقاضا) موجب تقویت تقاضای سهام زنجیره فولاد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شد.

پس از چند روز روند کم‌نوسان، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۵۳۱ واحدی مواجه شد. با این صعود، نماگر سهام بالاتر از رقم ابتدای

سبقت «فولاد» از «فارس»

بیش از یک چهارم ارزش معاملات خرد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی روز گذشته در سهام گروه فلزات اساسی به گردش درآمد. چنان که انتظار می رفت نماد «فولاد» به عنوان پیشران مهم روند شاخص در مرکز توجه بازار قرار داشت و در آخر معاملات دیروز بیشترین اثر مثبت را بر شاخص سهام بر جا گذاشت. پیش از این، افت قیمت «فولاد» در روزهای یکشنبه و دوشنبه عامل فشار بر شاخص کل بود که عمدتا ناشی از شناسایی سود از سوی سهامداران و زمزمه های مداخله در قیمت گذاری محصولات این شرکت در بورس کالا بود. با این حال، بعد از وقفه دوروزه شاهد رشد مجدد قیمت «فولاد» و اثرگذاری بر روند عمومی بازار بودیم. نماد «فولاد» با احتساب رشد قیمت روز گذشته توانست عنوان بزرگترین شرکت بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را از نماد «فارس» بگیرد و بیشترین ارزش بازار را در بازار سهام کشورمان به نام خود ثبت کند.

نماد «فخوز» با عرضه مطلوب محصولاتش در بورس کالا بعد از «فولاد» در رتبه دوم فهرست نمادهای اثرگذار بر شاخص کل نشست. «کگل» نیز به همراه نماد ملی مس کشور عزیزمان ایران به ترتیب در رتبه های سوم و چهارم این فهرست قرار گرفتند تا جمع فلزی-معدنی های حمایت کننده از شاخص زیاد شود. این چهار نماد بیش از ۳۸۰ واحد در محاسبه نماگر بازار اثر مثبت داشتند که نشان دهنده حمایت قاطع این دسته از سهام از شاخص بازار است.ملی مس کشور عزیزمان ایران طی معاملات دیروز بیشترین نقدینگی را در بین سهام متفاوت جذب کرد. این نماد در کنار دیگر نمادهای تولیدکننده محصولات مسی به دنبال رشد قابل ملاحظه قیمت جهانی مس با زیاد کردن قیمت مواجه شدند. هر تن فلز مس طی معاملات دیروز در بورس فلزات لندن در محدوده قیمتی ۷ هزار و ۲۵۵ دلار مبادله شد و همچنین فلز روی نیز در بالای مرز ۳ هزار و ۲۰۰ دلار نوسان داشت.

بازه قیمتی دلچسبی که موجب رشد تقاضا در سهام وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی چند روز اخیر شده است هست. هر چند روند قیمتی فلزات پایه از هفته گذشته وارد این بازه شد ولی این احتمال وجود داشت که این روند پایدار نباشد. ولی تثبیت قیمت جهانی فلزات مزبور در این محدوده موجب تقویت اطمینان سهامداران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و در نتیجه حضور پررنگ تر در خرید قابل توجه در نمادهای مرتبط با صنعت مس و روی در روز گذشته شد؛ قدرت تقاضا در این گروه به حدی بود که علاوه بر گردش قدرتمند نقدینگی در نماد «فملی»، قیمت نمادهایی نظیر «فاسمین»، «فرآور» و «فسرب» را به سقف مجاز روزانه نزدیک کرد. ولی چنان که می دانیم حضور پررنگ سهامداران حقیقی و جابه جایی بیش از ۵۰ میلیارد تومانی در سهام گروه فلزات تنها به سیگنال های بورس کالا یا قیمت های جهانی وابسته نیست بلکه نشانه های بازار ارز نیز بر این روند اثرگذار هست. برآیند معاملات گروه های فلزی و معدنی در روز گذشته نشان می دهد که برداشت معامله گران از اوضاع بازار ارز مثبت است.

استارت مجدد بورس در بهار

نشانه های گشایش در بازار ارز

بازار ارز طی دو ماه گذشته دستخوش تحولات و نوسانات زیادی شده است است و همین امر معاملات سهام وابسته را تحت الشعاع قرار داده هست. در آخرین تحولات شاهد بروز نوسان پردامنه در بازار ارز غیررسمی و تجربه قیمت بی سابقه دلار بودیم که بخشی از این رشد را به زیاد کردن تقاضا جهت تعطیلات هفته گذشته و همچنین عید فطر نسبت می دهند. با این حال، احتمال شروع مجدد فعالیت های هسته ای منجر به ایجاد فضای روانی و در نتیجه دامن زدن به نوسان قیمت ها جهت ارز و سکه شد. از سوی دیگر، قیمت دلار رسمی از سوی بانک مرکزی با شیب ملایمی در حال زیاد کردن هست. مجموعه این اتفاقات نشان دهنده عدم موفقیت سیاست گذار در حوزه بازار ارز طی ماه های اخیر است.

پس از چند روز روند کم‌نوسان، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در معاملات روز گذشته با جهش ۵۳۱ واحدی مواجه شد. با این صعود، نماگر سهام بالاتر از رقم ابتدای

برابر آخرین تحولات، روز دوشنبه نامه ای از وزارت صنعت و معدن به بانک مرکزی ارسال شد که فهرستی از محصولات پتروشیمی و معدنی به آن پیوست شده است که مطابق آن صادرکنندگان فهرست ملزم به واریز ارز صادراتی خود به سامانه نیما شده است اند. همزمان، مدیر شرکت توسعه تجارت خبر از ایجاد مسیر تازه جهت ساماندهی بازار ارز در قالب اعطای مجوز جهت معامله اظهارنامه های صادراتی داد که حاوی خبر مهمی به سهامداران بود. بر اساس صحبت های این مقام مسوول، بخشی از صادرکنندگان می توانند اظهارنامه های صادراتی را با قیمت توافقی به واردکنندگان بفروشند. به گزارش «دنیای اقتصاد» و بر اساس خبری که از سوی مدیر شرکت توسعه تجارت اعلام شده، بازار جدیدی جهت صادرکنندگان کالا با پایه غیرنفتی ایجاد شده است و آنها ملزم به ارائه ارز به تناوب اقتصاد از طریق سامانه نیما نیستند، بلکه اظهارنامه صادراتی صادرکننده می تواند جهت واردات اقلام خاصی که قرار است به زودی اعلام شود، استفاده شود. در مجموع چنین برداشت می شود که نوسانات قابل توجه بازار در عقب نشینی سیاست گذار از سیاست ارزی خود بی تاثیر نبوده هست. از این حیث، برداشتی که مطابق نمونه های تاریخی از رویکرد اخیر دولت می توان کرد، عقبگرد تدریجی از قلمرو بازار ارز است.

واکنش بازارها به «دیدار تاریخی»

روز گذشته دنیا به تماشای دیدار تاریخی مدیر جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی نشسته بود. کسانی که تا چند ماه قبل در جنگ لفظی یکدیگر را «روان نژند» و «مجنون» می خواندند اکنون در برابر هم قرار گرفته و حضور رویاروی هم را «پیش درآمدی بزرگ به صلح» تعبیر کردند. همزمان با این دیدار، در بازارهای جهانی شاهد کم کردن نسبی تقاضا جهت دارایی های امنی چون ارز و طلا و در نتیجه افت قیمت این دارایی ها در بازار جهانی بودیم.

استارت مجدد بورس در بهار

افزون بر این، معامله گران بازارهای جهانی طی این هفته در انتظار نتیجه های رویدادهای مهم و آینده سازی هستند که از آن جمله می توان به نشست بانک های مرکزی آمریکا و اروپا و همچنین بانک مرکزی ژاپن اشاره کرد. آماری که در هفته های قبل از اوضاع بازار کار آمریکا منتشر شد نشان دهنده رشد اشتغال و در نتیجه رسیدن بیکاری به کمترین سطح از سال ۲۰۰۰ شد. این امر در کنار رشد تولید صنعتی این کشور از عوامل مهم در تعیین چشم انداز پولی اقتصاد آمریکا هستند. از این منظر، انتظار می رود که فدرال رزرو قیمت بهره را جهت دومین بار در سال ۲۰۱۸ زیاد کردن دهد. بنابراین با تحقق این امر شاخص دلار تقویت و در نتیجه فشار بر قیمت جهانی مواد خام از این ناحیه حفظ خواهد شد. هر چند نشست دیگر بانک های اروپا و ژاپن و همچنین گزارش اشتغال انگلستان نیز از تقویت دیگر ارزها در برابر دلار حکایت دارد و می تواند در فشار بر ارزش دلار اثرگذار باشد. در مجموع تمرکز بازارهای مالی جهانی در این هفته به نشست های مزبور است که طی سه روز پیش رو برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، شروع هفته بازار جهانی چندان به کام نفت نبود. گرچه نگرانی از کم کردن تولید ونزوئلا و تنزل صادرات نفت کشور عزیزمان ایران در پی بازگشت تحریم های آمریکا همچنان از قیمت این کالای استراتژیک حمایت می کند ولی زیاد کردن تولیدات بزرگترین تولیدکننده های نفت دنیا یعنی روسیه، آمریکا و عربستان سعودی عامل فشار بر قیمت نفت به شمار می رود. برآیند این نیروهای متضاد قیمت هر بشکه نفت برنت را در معاملات دیروز به نزدیکی مرز ۷۶ دلار تنزل داد که گزارش زیاد کردن تولیدات اوپک در ماه گذشته میلادی نیز بر این روند اثرگذار شد.

خیز نقدینگی جهت تصاحب سود

عواملی که به آن پرداخته شد تا حدود زیادی در شفافیت بازارها و برطرف بار احتیاطی از دوش سهام اثرگذار بود و موجب تقویت اطمینان در بین فعالان بازار به خاص همکاری گسترده در گروه های پیشران فلزی و معدنی شد. ولی علاوه بر نیروهای سه گانه مزبور (سیگنال های مثبت بورس کالا، بازار ارز، بازار جهانی) موضوعی که به طور محسوسی در دادوستدهای دیروز بازتاب یافت رشد هماهنگ قیمت ها با زیاد کردن گردش نقدینگی در بازار بود. چنان که می دانیم حجم عظیمی از نقدینگی طی سال های اخیر در اقتصاد خلق شده است که تمام آثار تورمی خود را بروز نداده هست. اغلب کارشناسان بر این باورند که این حجم انبوه نقدینگی به طور تدریجی در حال نشت و نفوذ در بازارهای متفاوت اعم از مسکن، ارز و سکه هست. از این منظر، مطابق با تعدیل قیمت های نسبی انتظار می رود که بخشی از این نقدینگی به سمت سهام سرازیر شود تا تعادل عمومی در تمام بازارها تحقق یابد.

ارزش معاملات خرد سهام در سه روز گذشته به طور معناداری زیاد کردن داشته هست. رشد بیش از ۶۵ درصدی ارزش معاملات این سه روز نسبت به میانگین امسال نشان دهنده خیز نقدینگی به سمت سهام هست. با این حال، شاید این پرسش مطرح شود که قدرت نقدینگی در صنایع متفاوت متوازن نیست، بنابراین نباید این واقعیت را به معنای ورود پول تازه به بازار دانست. ولی نمونه های تاریخی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که شروع یک جریان قدرتمند معمولا سهامی را متاثر می کند که اثر مستقیمی از این مناسبت می پذیرند که در این مورد خاص می توان گروه فلزی و معدنی را مثال زد. ولی چنان که می دانیم حجم نقدینگی که انتظار می رفت در امسال در قیمت ها نمودار شود در حال هجوم به بازارهای متفاوت است که سهام نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این شرایط عنوان دیگری که می تواند حرکت سهام را در مسیر صعودی تقویت کند، حمایت عوامل بنیادی و پایداری روندهاست. در واقع رشد مستمر قیمت ها می تواند موجب شدت یافتن حسرت جاماندگی در بین سهامداران شود. بنابراین فعالانی که استراتژی خود را به جای مقاومت در برابر روندهای بنیادی، بر مدار پذیرش قدرت سهام و همکاری در خرید می بندند می توانند ضمن تزریق نقدینگی به بازار در روند صعودی سهام سهیم باشند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | بازار کار | حجم نقدینگی | فولاد خوزستان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

استارت مجدد بورس در بهار

استارت مجدد بورس در بهار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz