بای ایران بازار خودرو ماشین سرگرمی

بای: ایران بازار خودرو ماشین سرگرمی محصولات سرگرمی ماشین

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پول مردم سمت مسکن نمی رود ، جهت بازار سیاه دلار که درحال شکل گرفتن است باید چاره کرد

95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به صورت حساب های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات هست. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می گیرد، میان حساب ها

پول مردم سمت مسکن نمی رود ، جهت بازار سیاه دلار که درحال شکل گرفتن است باید چاره کرد

جهت بازار سیاه دلار که درحال شکل گرفتن است باید چاره کرد/پول مردم سمت مسکن نمی رود

عبارات مهم : بازار

95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به صورت حساب های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات هست. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می گیرد، میان حساب های بانکی جا به جا می شود. به این ترتیب جای نقدینگی مشخص است.

پول مردم سمت مسکن نمی رود ، جهت بازار سیاه دلار که درحال شکل گرفتن است باید چاره کرد

ولی مسأله این است که در شرایط کنونی با وضعیتی که جهت بازار ارز وجود دارد، مردم چه رفتاری خواهند کرد؟

نخستین راه این است که اگر سود بانکی جاذبه داشته باشد، قطعاً تلاش می کنند در حساب های کوتاه مدت و میان مدت وارد شوند. ولی حالا جاذبه سپرده ها نیز کم کردن یافته و به نظر حتی بخشی از پرسشها کنونی، می تواند به خاطر دستکاری در سیاست های سود بانکی باشد.

95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به صورت حساب های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات هست. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می گیرد، میان حساب ها

به صورت دستوری، قیمت سپرده ها 10 درصد پایین آمد و همین باعث شد که سوداگرها وقت پیدا کردند و روی موج کوچک ترین ناآرامی ها سوار شدند و اوضاع بازار را متلاطم کردند. اگر سود بانکی صحیح مدیریت می شد، بازار ارز هم نابسامان نمی شد.

اما حالا که امکانات بانکی وجود ندارد، یک راه ورود افراد به بازار سکه هست. در حال حاضر با پیش فروش سکه، چند نوع واکنش‌ها شکل می گیرد. سکه دارها، سکه هایشان را در بازار مهم گران تر می فروشند و بعد پیش خرید می کنند، به این ترتیب بازار هم کنترل می شود و خوب هست. به فرض تصور کنید، کسی که 4 سکه دارد در بازار با قیمت اوج می فروشد و بعد با قیمت پایین تر جهت یک سال دیگر 5 سکه پیش خرید می کند و به این ترتیب به اندازه یک سکه سود کرده هست. این سیاست می تواند به بخشی از نیازهای کنونی جواب دهد. در بازارهای دیگر مانند مسکن نیز گمان نمی کنم که به سادگی نقدینگی جریان یابد. بعد اندازهای خرد به سمت بازار مسکن نمی روند و زیاد به بازار ارز، طلا و سکه می آیند. مگر افرادی که بعد اندازهای کلان دارند و در آن صورت ممکن است که به جای سودای خرید ارز، به فکر خرید مسکن بیفتند.

ولی باید توجه داشت که تمام صف های دلار، ناشی از نیازهای کاذب نبود. در بخشی از بازار ارز نیاز واقعی وجود دارد. دانشجو، بیمار، کسانی که تعهدات ارزی دارند و… درست است که جهت تمام آنها راهکار در نظر گرفته شده، ولی ممکن است که افراد به ارز بیشتری نیاز داشته باشند. با روندی که حالا جهت شرایط احراز ارز طی می شود، خیلی ها ممکن است که براحتی و بزودی به ارز مورد نیازشان نرسند. در این شرایط چه می شود؟ بازار غیر رسمی و سیاه شکل می گیرد. مگر موادمخدر ممنوع نیست، بعد چطور معامله می شود؟ ارز هم به سمت کالای قاچاق شدن می رود.

پول مردم سمت مسکن نمی رود ، جهت بازار سیاه دلار که درحال شکل گرفتن است باید چاره کرد

چرا که صرافی ها و دلالان به صورت حضوری از معامله منع شده است اند ولی تلفن هایشان که کار می کند! آدم هایی که کارت داده اند و تبلیغ کرده اند، معاملات زیرزمینی ارز را شروع می کنند. ممکن است بخشی از نقدینگی سرگردان به سمت بازار سکه و طلا و… برود ولی جهت نیازهای واقعی مبادلاتی، باید ساز و کار دیگری در نظر گرفته شود. همه چیز باید به عهده منطق بازار گذاشته شود. باید به سبک کشورهایی مثل ترکیه، روسیه، برزیل، آرژانتین و شیلی و… کار به عهده بازار گذاشته شود، آن وقت بازار مدیریت شود؛ نه قیمت.

کشور عزیزمان ایران

واژه های کلیدی: بازار | سود بانکی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz